Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Koah

Kronik-Obstrüktif-Akciğer-Hastalığı
Kronik-Obstrüktif-Akciğer-Hastalığı

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismi olan ve uzman görüşlere göre dünyada en sık ölümlere yol açan 4 hastalıktan biri olmasıyla dikkat çekmektedir.
İlerleyici olmakla birlikte geri dönüşümü olmayan fakat önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı solunum yapmamızı sağlayan havayollarını daraltan solunumu güçleştiren ve genellikle kronik bronşit yani sürekli öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşlerde bile oluşan nefes darlığına kadar değişik semptomlara sahip olan bir rahatsızlıktır. Ve kendi içinde de 3 Türe ayrılır. Bunlar Nelerdir?

1. HAFİF KOAH; Öksürük ve balgamla oluşan ve ağır işler yapıldığında yada hızlı yürüdüğünüzde az derece de nefes darlığı yaşamanıza neden olur.
2. ORTA ŞİDDETTE KOAH; Öksürük, balgam ve nefes darlığının bir tık daha şiddetlendiği ve Ağır bir işler yaparken veya günlük rutin işleri yaparken zorlayan ve bir tür soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu rahatsızlığı geçirildiğinde zaman iyileşme sürecinin birkaç haftayı bulması gibi

3. AĞIR KOAH; Sürekli gün boyu nefes darlığı yaşayan Rutin hayatını devam ettiremeyen ve sık sık Öksürük ve balgam yapan Enfeksiyondan geç iyileşme süreci olan hastalar Merdivenleri çıkılamaz veya oda içinde dahi yürünemez hale gelir ve her şeyden çok çabuk yorulurlar.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Yol Açan Nedenler
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının en önemli risk faktörü Sigara, Pipo, puro ve birçok tütün tüketimi risk faktörüdür.
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının kanıtlanmış diğer nedenleri ise; iş ve ev ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler buhar ve günlük hayatın içinde arabalardan çıkan duman ve iyi havalandırılmayan ortamlar ve yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların yol açtığı hava kirliliğidir.
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Belirtileri
Geçmeyen Ve sık sık tekrarlayan Nefes darlığı, Öksürük, Balgam çıkarma, Göğüste tıkanma, hırıltılı olarak solunum ve öksürmeye bağlı morarma gibi nedenlere yol açar. Ancak bu yakınmalar ani başlayıp, kısa süren, gelip geçici bir şekilde olmayıp, aylarca devam eden ve giderek artan bir seyir göstermesi bu hastalığın belirtileridir

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Tedavisi Kendi içinde iki ana amacı vardır. Bunlardan Birincisi hastalığın bulgularını düzeltmek yada azaltmak,

İkincisi ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatıp yaşam standartlarını yükseltmek. Günümüzde Gelişen teknolojik gelişmelere rağmen bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak tedavi seçeneği olmaması üzücü biliyorum Ancak sigaradan ciddi anlamda uzak durarak bu hastalığı çok büyük ölçüde önleyebilirsiniz.
Bu hastalığın tedavisinde uzman doktorların verdiği ilaç dışında bu hastalığın zorlu etkisini azaltan çiçek bitkilerinde faydası olacağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Astım Hastalığı Birinden nasıl ayrılır?

Benzer belirtilere sahip olup olan ikisinin de solunum yolu hastalığı olması ve her iki rahatsızlıkta da akciğerde ciddi bir deformasyon oluşur… Fakat İkisinin altında yatan nedenler çok farklı olmakla birlikte Tedaviye verilen yanıtları da çok farklıdır.