LOFT DAİRELER VE MOBİLYA SEÇİMLERİ

LOFT-DAİRELER-VE-MOBİLYA-SEÇİMLERİ
LOFT-DAİRELER-VE-MOBİLYA-SEÇİMLERİ

Loft daire; Kelime anlamı “çatı” ve “çatı arası” olan ilk olarak ABD ‘de de ortaya çıkmıştır. Aslen Endüstüriyel binaların çatı katlarıdır Normal’de atölye ve depo olarak kulanılan bu bölmeler 1940’ yıllarda ekonomik sıkıntılar sonrasında New York’ta şehir merkezinde daireler ve toprak fiyatlarının aşırı derece de artmasından sonra özellikle büyük mekanlara ihtiyaç duyan sanatçılar New York şehrinin 5 ana bölgesinden biri olan Manhattan eyaletinde de bu tip binaların kiralamaya uygun olduğu için hem atölye olarak hem konut olarak kullanmaya başlamışlardır. Zaman içerisinde bu daireleri sanat galerisi olarak ta kullanmaya başlamalarıyla birlikte daireler moda haline getirmiştir. Dairelerin moda olmasıyla birlikte artık apartmanların üst katları bu şekilde dizayn edilmeye başlamış ve bir zamanların ekonomik daireleri günümüzün lüks loft daireleri haline gelmiştir.

Kelime anlamı çatı katı olan bu dairelerin ortak özelliği geniş mekanlarda minimum duvar şeklinde özetlenebilir. Dubleks Loft’lar oldugu gibi tek kat üzerinde de loft daireler vardır. Ülkemizde son dönemlerde Basit  modern ve kullanışlı lüks Loft daireler yapılmaya başlanmıştır…

Geniş alanlara sahip bu dairelerde dekorasyonda ahşap mobilyaların ön plana çıktığını belirten dekoratörler ve mimarlar “New York, Londra, Paris ve Stockholm, Loft mimarisinde öne çıkan şehirlerde Özellikle tarihi ve kalabalık şehirlerde Loft mimari açısından Avrupa’da ön planda tutan ve Ülkemizde de son dönemde Loft daireler yaygınlaşmaya başlamasıyla…

Bu dairelerin dekorasyonunda ise özgür bir anlayış hakim olmasıyla Loft ev dekorasyonu için seçilen eşyaların endüstriyel ahşap karışımı mobilyalar olabileceğini unutmamaları gerektiğini vurgulayan ve bu yapılan mekanizma dairelere ve ofislere hoş bir hava katacağını vurgulamış ve

Yüksek duvarlar daha ferah bir görünüm yaratan mekanda bohem tarzı bir yaşama hitap ediyor denilebilir hale gelmiştir. Ve . bu yapılarda mekanı bölen yani ayıran bölmeler olmaz, kapılara yer yoktur. Kapıdan girdiğiniz an tüm yaşam alanı tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilir, zaten Loft dekorasyon tarzının özgürlüğü ve rahatlığı bundan kaynaklanıyordur.

Loft Dairelerin Belirgin Özellikler;

Yaşanmış Anılar Etkisi;

Loft yapılarda daha çok tuğla ve beton duvarlar göze çarpan. Bu tuğla ve beton duvarlar aynı zamanda eski görünüme sahip olduklarında mekanda yaşanmışlık hissini yoğun şekilde dışa yansıtan yıpranmış ve eski bir görünüme sahip Ayrıca mekan içinde havalandırma kanalları, demir pencereler ve borular belirgin şekilde dekorasyona ruhunu katar.

Bu dekorasyona baktığınızda çelik , metal ağırlıklı bir görünüme sahiptir ancak ahşap ve cam tasarımlar iç mekana uyum sağlayan diğer araçlar arasında yerini alır. Loft dekorasyon ruhuna hitap eden metal aydınlatmalar, birbirinden dekoratif tasarımlarda olan yağlı boya tablo ile mekana farklı bir tarz katar. Ayrıca dekoratif sarkıtlardaki detaylar Loft tarzı ev dekorasyon örneklerinde sıkça tercih edilen aydınlatma ekipleri arasında yer alırlar.

Loft ev dekorasyon stillerinde mobilya seçimleri oldukça önemlidir, genelde abartısız sade mobilyalar bu tarz için uygundur. Rahatlık ve sadelik loft ruhuna hitap eden özellikler arasında yer alamsından dolayı Loft iç mekan dekorasyonu için metal tasarımlar tercih edebilir aynı zamanda ahşap ve deri tasarımlar ile görsel açıdan oldukça şık ve modern maskülen bir görünüm katabilirsiniz. Kumaş koltuk, yada chesterfield tarzı deri koltuklar bu dekorasyon tarzı için en uygun mobilyalar arasında yer alırlar. Mekana farklı bir hava kazandıran ahşap yada metal yüksek kitaplık detaylarını da unutmamak gerekir.