Dil Öğrenmek Neden Zordur?

Ana dilimiz içine doğduğumuz dildir.  Bebekler konuşamadıkları için, istek ve ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirirler. Büyüdükçe ana dilimizi öğreniriz. Konuşmak, dil bir ihtiyaçtır. Ağlamak kendimizi ifade etmek için yetseydi,   belki de dil ihtiyacı ortaya çıkmayacaktı. Konuşmak yerine bebek gibi her şey için ağlamaya devam edecektik.

Dil eşyalara, nesnelere, duygulara takılan uydurma adlarla oluşmuştur. Kedi dediğimiz canlı ile kedi sözcüğü arasında hiçbir anlam bağı yoktur. Tamamen uydurma bir sözcüktür. Türkçe’de kedi denilen canlıyı İngilizce’ de cat sözcüğü karşılar. Onlar da kedi dediğimiz canlı için, cat sözcüğünü uydurmuşlardır. Her dil bu şekilde kendi sözcüklerini uydurarak kurulmuştur. Ortak dil, beraber yaşayan insanlar arasında kurulduğu için, dünya yüzeyinde tek bir dil yoktur. Dil öğrenmenin de  standart bir yolu yoktur.

Bilim adamları beynimizde düşünmenin gerçekleştiği “broca” denilen bir kısım olduğunu, bu kısmın doğduktan sonra öğrendiğimiz dil ile dolduğunu söylemektedirler. Düşünme eylemini dil ile gerçekleştirmekteyiz. Dilimiz ile düşünürüz. Hem de ana dilimizle. İki dil ile büyüyen kişiler de “broca” iki dil ile dolmakta, iki dille büyüyen kişiler iki dille de düşünebilmektedirler. Sonradan yabancı dil öğrenmeye çalışan kişiler doğduklarında öğrendikleri dil ile dolan “broca”ya ikinci bir dil için yer açmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden teknik olarak dil öğrenmek kolay değildir.

Dil öğrenmek için en uygun yaş, en erken yaştır. Yabancı dil eğitimini ertelemek yerine bir an önce dil eğitimine başlamak en doğru zamandır. Unutmayınız ki, dil öğrenmek kolay olsa, bu kadar dil kursu açılmaz, dil eğitimine uzun yıllar ayrılmazdı, herkes kolayca ve kısa sürede dil öğrenirdi. Tek dille de yetinmez çok sayıda dil öğrenilirdi.  Oysa dil öğrenmek uzun yıllar alır, bu yüzden dil eğitimini ertelememek gerekir.

Diliniz iyi olduğu zaman hiç bir zaman işsiz kalmazsınız. Çoğu sektör diliniz iyi ise sizi tabiri caizse kapar. Orada yapılacak işi zaten öğretiriz mantığı ile bakılır. Dilden okuduğunuz zaman üniversite de mütercim tercümanlık okuyarak tercüme bürolarında da çalışabilirsiniz. Saygıner Yeminli Tercüme Bürosu bunlardan biridir.