Kafka’nın Böceği Kitabı

KAFKA’nın Böceği yalnızca boyut değiştirerek uykuya daldı. Ve bundan kimsenin haberi olmadı. Gregor Samsa’nın öldüğünü zannedenler gerçekten aldanmışlardı. Çünkü metamorfoz devam etmekteydi.

Franz Kafka’nın Dönüşüm isimli eserini okurken okurların birçoğu, kitabın sonuna kadar “Acaba Gregor Samsa tekrar bir insana dönüşecek mi?” diye heyecanlanarak ve merak ederek bir çırpıda bitirmişlerdir. Selçuk Alkan bu düşünceden yola çıkarak“Eğer Gregor Samsa böceklikten kurtulup yeniden bir insan olsaydı neler olurdu?” sorusundan ilham almış ve akıcı bir mitolojik öyküyle bu soruya cevap aramaktadır. Bu cevabı ararken bir insanın hayat yolculuğunda karşılaşabileceği olayları semboller kullanarak okurlarına sunmaktadır. Bazen bir böcek, bazen bir kuş dile gelerek, bilgelik önerileriyle insanın olgunluk yolculuğu olan bir hikaye.

Kafka’nın Böceği tekrar insan olarak uyansaydı neler olurdu diye merak eden okuyucular Gregor’un sembolünde “insan” denen varlığın hakikatine dair farkındalıkları göreceklerdir.

Yazar: Selçuk Alkan
Yayın Tarihi 2016-04-29
Sayfa Sayısı 160