Nervürlü Demir Hakkında

Nervürlü Demir Hakkında
Nervürlü Demir Hakkında

Betonarme yapıların yapım aşamasında tercih edilen düz yüzeyli inşaat çeliğine alternatif olarak üretilen çelik türüe nervür denir. Betonun direncini artırmak için özel olarak üretilen çıkıntılı demirdir. Nervürlü demir, karbon ve mangan elementlerinden meydana gelmektedir. Dişli yapısı sayesinde inşaat projelerinde güvenle kullanılmaktadır. Nervürlü demir yüzeyinde giriinti ve çıkıntılı yapılar bulunmaktadır. Bu girinti ve çıkıntılar sayesinde betonu daha sıkı tutmaktadır. Nervürlü demir standart olarak 12 metre boyunda üretilmektedir. Prefabrik yapıların üretiminde sıklıkla kullanılan nervürlü demir; otomotiv, gemi gövdesi ve binaların yapısal bileşeni olarak kullanılmaktadır.

Nervürlü demir ve düz demir arasında bazı farklar bulunmaktadır. Düz demir; inşaatı ayakta tutmak amacı ile kullanılırken nervürlü demir yapıların temeline güç katmaktadır. Yüzeyinde bulunan dişler sayesinde betonu emerek kayma gibi olumsuzlukları önlemektedir. Düz demir çubuk şeklindedir ve yüzeyinde girinti-çıkıntı yoktur. Düz demir daha elastik yapıda; çatı ve kat girişlerinde, otoparklarda, prefabrik yapılarda, kolonlarda, üst geçitlerde, hangarlarda, çelik konstrüksiyonlarda, fabrika ve binalarda kullanılmaktadır.

Gürşah Demir firması başta nervürlü demir olmak üzere inşaat demiri, nervürlü inşaat demiri, çelik lama, çelik hasır ürünleri ile hizmet sunmaktadır.