Lastiklere Nitrojen Gazı Neden Doldurulur?

Lastiklere Nitrojen Gazı Neden Doldurulur
Lastiklere Nitrojen Gazı Neden Doldurulur

Lastikleri Nitrojen Gazı ile Doldurmak Ne İşe Yarar?

Lastik içerisinde yer alan oksijen gazı yerine tercih edilecek olan nitrojen gazının oldukça çok faydası vardır. Bu gaz lastik içerisinde normal hava gibi nem oluşturmuyor. Bu sayede lastik içinde ve jantta korozyon meydana gelmiyor.

Uzun Ömürlü Mü?

Lastik içerisinde kullanılan bu gaz uzun ömürlü bir lastik sağlar. Lastiklere nitrojen gazı eklenince nem oluşumunun engellenmesi lastiğin içerisinde yer alan çelik kuşakları, çember telleri, jantı ve supapların kullanım ömrünü uzatır.

Nitrojen Gazı Farklı Etkiler Ortaya Çıkarır mı?

Bu gazın lastik içerisinde oluşturduğu belli başlı etkiler var. Ancak bu etkilerin tamamı olumlu yönde. Hava gibi ısınmayan nitrojen sayesinde fren yaptığınızda daha yüksek bir verim alırsınız. Lastik içerisinde herhangi bir oksitlenme yapmayan bu gaz sayesinde bütün riskleri en aza indirmiş olacaksınız. Ortaya çıkardığı en büyük etki ise uzun ömürlü sağlam lastik kullanımı.

Tam Olarak Nasıl Doldurulur?

Lastik nitrojen dolumu esnasında öncelikli olan lastik içerisinde yer alan oksijen tamamen boşaltılır ve ilk nitrojen gazı basılır. Bu işlemin ardından az da olsa lastik içerisinde oksijen kalacaktır. Doldur boşalt işlemi ikinci kez yapılır ve %100 nitrojen gazı basılmış olur.

Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Akıllara yer alan sorulardan birisi ise kaliteli sürüş sunan bu gazı yakıt tasarrufu noktasındaki tutumu. Lastikleri nitrojen ile şişirmek lastik ömrünü %30-35 arasında uzatır. Bu gaz yaklaşık olarak %2 oranında yakıt tasarrufu da sağlar. Güvenlik ve uzun süreli lastik kullanımı için nitrojen mühim bir ayrıntı.

Azot, su molekülü taşımadığından lastik içinde hiçbir zaman paslanmaya sebep olmaz. Kimyasal olarak inert yapıya sahip olduğundan lastikle direkt olarak reaksiyon vermez. Bu sayede lastik iç yapısı korunmuş olur.

Ağır  taşıtlarda  yapılan lastik aşınma ömürlerinde hava ile doldurulan lastiklerde oksijen ve su buharının yaptığı negatif etkiler, elektron mikroskobik incelemelerde açıkça görülmektedir.

Aynı yol ve yükleme şartlarında  54 kamyon ile yapılan denemelerde azot ile lastikleri doldurulmuş 33 kamyonda, konvensiyonel hava ile doldurulmuş 21 kamyona oranla % 48 daha fazla bir ömür artışı sağladığı  gözlenmiştir.

Lastikleriniz için iyi bir bakım istiyorsanız beşiktaş lastikçi firması ile iletişime geçebilirsiniz.