Bursa Soğanlı Botanik Parkı

bursa otanik park

Yeşil kuşak kapsamında; kente bol oksijen sağlamak, ova ile şehri doğal yaşam kültürünün zengin örnekleri ile birleştirmek ve yeşil Bursa´mıza yeni bir dinlenme ve sağlıklı spor alanları kazandırmak amacıyla 1995 yılında yapımına başlanan Botanik Parkı 24 Nisan 1998 tarihinde hizmete açılmıştır.

Soğanlı Botanik Parkı 400.000 m2 lik yayılış alanı ile verimli Bursa ovasının korunmasını sağlayacak sınırı oluşturmasının yanı sıra bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık bir parktır. Parkımızda; 150 türde 8.000 ağaç, 76 türde 100.000 çalı, 20 türde 50.000 yer örtücü, 27 türde 6.000 gül bulunmaktadır.

Parkımızda bitki bahçeleri ile ilgili alanlar, Japon bahçesi, İngiliz bahçesi, Fransız bahçesi, gül bahçesi, açelya-orman gülü bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, renk bahçeleri ,kaya bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi olmak üzere tesis edilmiştir. Parkımız bu zengin bitki dokusuyla 13.08.1998 tarihinde I.DERECE DOĞAL SİT ALANI ilan edilerek gelecek için koruma altına alınmıştır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Lale Festivali nedeniyle 200-250.000 lale dikimi yapılmaktadır.

Soğanlı Botanik Parkı, dinlenme ve sportif amaçla da halkımıza hizmet vermektedir. Bu amaca yönelik;
12.000 mt doğal zeminli yürüyüş yolları,
2.500 mt uzunluğunda kültür-fizik aletleriyle zenginleştirilmiş doğal zeminli koşu yolu,
1.800 mt soğuk asfalt kaplamalı bisiklet yolu,
9 adet sabit masa tenisi alanı,
1 adet model otomobil pisti bulunmaktadır.

Soğanlı Botanik Parkında, 3 adet büyük gölet, 1 adet su oyunları havuzu, 2 adet çoçuk oyun alanı, 4 adet wc, 2 adet büfe, bir adet büfe-bisiklet evi,bir adet pastahane, bir adet idari bina bulunmaktadır.
Bu tesisler ziyaretçileri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ve en az yapılaşma olacak şekilde planlanmıştır.
Botanik Parkının güney bölümünde; 17.,18.,19., yüzyılda Bursa´da bulunan Halıcı İzzet evi,Havuzlu Konak, Çift Bacalı ev, Abdülvahap evi, gibi tarihi yapıların birebir uygulanması ile oluşan Bursa Evleri yer almaktadır.
Bu mekan Bursa´mızın dokusunu gelecek kuşaklara aktarmak ve çağdaş amaçlarla kullanmak üzere planlanmış olup yap-işlet-devret modeliyle yapılmaktadır.
Soğanlı Botanik Parkının projesi İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ahmet C. Yıldızcı´ya, Bursa Evleri projesi ise Y.Mimar Hüsrev Tayla´ya aittir. Botanik Parkı ile insanlara doğayı, ağacı, çiçeği, kelebekleri sevdirmek, korumak ve bu konuda bilinçlendirerek,gelecekte çevre konusunda hassas bireyler oluşturmak hedeflenmektedir. Farklı kesimlerden insanlara hizmet sunan Botanik Parkı, her mevsim sizleri farklı renkteki güzellikleri ile pırıl pırıl ortamında karşılamaya hazırdır. Bu güzel doğa harika yerini gezmek için eğer kendi aracınız yoksa araç kiralama firmaları aracılığı ile yolculuğunuzun tadını çıkartabilirsiniz.

Adres: Soğanlı Mah., Yakın Çevre Yolu 2. Km., 16190 Alemdar/Osmangazi/Osmangazi/Bursa
Çalışma saatleri: Açık ⋅ Kapanış saati: 19:00
Telefon: (0224) 211 28 30