Pratik Bir Şekilde Araba Temizliği

Pratik Bir Şekilde Araba Temizliği
Pratik Bir Şekilde Araba Temizliği

Araba ve aksesuarlarının hayatımıza girişi çok olmasa da hayatımızdan bir parça olduğunu söyleyebiliriz. Peki en kıymetli varlığımızı temizleyebiliyor muyuz ?

Temizlerken Yaptığımız hatalar neler yolunuza ışık tutacak pratik Bilgiler ile karşınızdayız efendim buyurun 🙂

  • Öncelikle arabanızı hava güneşli hemen de kurur diyerek öğlen güneşinin altında yıkamayınız bu hem tahribata hemde çabuk kuruduğu için bir takım lekelere hemde en kötüsü aracınızın hemen yıpranmasına sebep olacaktır.
  • Aracınızın yıkama suyuna lanolin içeren saç kremi dökün böylece yağmur suları kayıp gidecektir. bekleme yapma devam et 🙂
  • Havalandırma ve en önemlisi artırın en üst seviyeye çıkarın dereceyi ve ince bir fırçayla tüm delikleri temizleyin
  • Arabanızın iç temizliği için elektrikli süpürge kullanın koltuk ve paspasların temizliği için en pratik çözüm ayrıca kılıf ve benzeri aksesuarlar var ise çıkartıp yıkamanız da mümkün.
  • Kapı içleri, direksiyon, araç ön konsol temizliği için, piyasada bu bölgelerin temizliği için geliştirilmiş spreyleri kullanabilirsiniz. Bu bölgelere yeterli miktarda sprey sıktıktan sonra bir süre bekleyin ve ardından kuru, yumuşak bir bezle silin. Koltuk içlerinde veya kapının açık bir yüzeyinde hoparlör varsa, sıvının bu yüzeylere gelmemesine dikkat edin.
  • Uzun zaman sonra yağan yağmur sebebiyle ön camınızda çamurlu lekeler olabilir. Bu camın temizliği için kola yardımınıza yetişir. Ancak kaportanızı koladan korumalısınız. Ön camın alt kısmına serdiğiniz havluyla kaportanıza zarar vermeden camınızı kolayla temizleyebilirsiniz. Ancak daha sonra duru suyla kola kalıntısı kalmayacak şekilde iyice temizleyin.
  • Cam temizleme suyunu evinizde hazırlayabilirsiniz. Hazırlanışını da anlatalım Yaklaşık 1 litre suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin. Ağzı sıkıca kapanan güvenli bir şişe içerisinde arabanızda bu sıvıyı muhafaza edin. Camlarınız kirlendiğinde bu sıvıdan süngerinize döküp camları silebilirsiniz. Daha sonra yumuşak bir kumaş veya kağıt havlu yardımıyla da camları kurulayın.
  • Yukarıda bahsedilen karışımla silecek temizliği yapmanız da mümkün. Yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyu bu karışımla ıslatın. Ardından sileceklerinizin iki tarafını silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce temiz bir kumaşla kurulayın.
  • Aracınızı yıkarken ılık su kullanın ve kesinlikle evde kullandığınız temizlik malzemelerini kullanmayın. Otomobil yıkamak için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri kullanın. Ayrıca arabanızı temizlediğiniz bez veya fırçaların arabanıza zarar verecek kadar sert olmamasına dikkat edin.

Ben bu kadar şeyle uğraşamam bu işi işi bilen biri yapsın diyorsanız Maslak Meguiar’s firması aracınızın iç dış tüm temizliğini yapar ve en iyi oto kuaför hizmetini verir.