Aynı Yıldızın Altında – Jhon Green

Aynı Yıldızın Altında – Jhon Green
Aynı Yıldızın Altında – Jhon Green

Amerikanın en ünlü ve yetenekli yazarlarından biri olan John Green yeni romanı Aynı Yıldızın Altında kitabı ile yine okurlarını etkisi altına almayı başarmıştır. O kadar fazla ilgi görmüştür ki kısa süre içinde filmi de yayınlanmıştır.

İlk olarak 2012 yılında çıkan kitap bir anda okurlardan büyük beğeni toplamıştır ve bir çok kitap listesinde bir numaraya kadar yükselmiştir. Bir çok saygın eleştirmenden de tam not alan kitap sonunda Türk okurları ile de buluşmaktadır.

Kitap 16 yaşında kanser hastası bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Genç yaşta ölümcül hastalığa yakalanan ve bir tıp mucizesi ile biraz daha uzun yaşama umudu olan gencin ölümcül sonucu ertelemekten öteye gitmemektedir. Ta ki hayatına biri girene kadar… Genç kız hayatına yeni giren kişiye olan bağı farklı mucizeleri de beraberinde getirecektir ve hatta kanseri bile unutacaktır.

Aynı Yıldızın Altında romantik kitapları sevenlerin mutlaka okuması gereken mükemmel bir romandır. Zamanı azalan bir gencin bu kısa zamana bir ömür sığdırmaya çalışmasını okurken göz yaşlarınıza hakim olmakta zorlanacağınız cinstendir.

16 yaşındaki Hazel yeni gelişen ve nadir hastada fayda sağlayan bir ilaç sayesinde ömrünü biraz daha uzatabilmiştir. Destek gruplarına katılarak moral arayan kız bir gün destek grubunda bir genç olan Augustus ile tanışmıştır. Ona ilgi duymaya başlamıştır. Çocuk da ona karşı ilgisiz değildir ve daha ilk karşılaşmalarında Hazel’i evlerine film izlemeye davet etmiştir.

Birlikte V for Vendetta filmini izlemişler ve Hazel de çocuğa çok beğendiği ve tekrar tekrar okuduğu kitabı tavsiye etmiştir. Kitabı bitirmeden de bir daha görüşmeyeceklerini söylemiştir. Bunun üzerine çocuk da kitabı bir an önce okur ve tabii ki etkisi altında kalır. Fakat kitapta cevaplanmamış bir çok soru vardır ve Hazel bir türlü yazara ulaşamaz. Çocuk kızı mutlu edebilmek için yazara bir şekilde ulaşır ve yazar da onları yüz yüze görüşmek için yaşadığı Amsterdam’a davet etmektedir. Fakat Hazel’in ailesi böyle bir seyahati karşılayabilecek imkanları yoktur ve Hazel’de tek dilek hakkını kullanmıştır…

Hazel’in imdadına yine Augustus yetişir ve tek dilek hakkını bunun için kullanır. Birlikte bir kaç günlüğüne de olsa Amsterdam’a giderler fakat karşılarında sorunlu bir yazar bulurlar. Yazar Hazel’e dilediği cevapları vermek yerine ona kaba davranır. Hazel’in ağlamasına sebep olur. İkili Amsterdam’da romantik zaman geçirirler fakat istediklerini alamadan geri dönerler. Bu dönüş acı bir gerçeği de ortaya çıkartır. Augustus’un hastalığı nüksetmiştir ve artık fazla zamanı kalmamıştır. Birbirlerine sürekli olarak destek olan ikili günden güne yaşadıkları bu sürecin acısını da birlikte çekmektedirler.

Hazel sevgilisi bir gün olsun yalnız bırakmaz ve son zamanlarını hep birlikte geçirirler. Augustus, Amsterdam’a Hazel’in istediği cevapları alamaması nedeni ile kendince kitabın devamını yazmak istemiştir. Laptop kucağında yazmaya başlayan Augustus hastalığı nedeniyle amacına ulaşamamıştır. Son olarak yazara bir mektup yazmıştır ve ölmeden önce son dileğini yazara iletmiştir. O mektup aslında Hazel’in istediği cevapları da içinde barındırır. Bu şekilde devam eden kitabı okumanızı veya filmini izlemenizi tavsiye ediyorum. Kendinize çok özel şeyler katacaksınız. İyi okumalar… 🙂